• 22 maja 2022

Nasz organizm potrzebuje snu. Jest on dla niego wcale nie mniej istotny niż dostęp do świeżego powietrza, wody pitnej oraz jedzenia. Niestety, okazuje się, że nawet jeden na trzech Polaków zmaga się współcześnie z problemem bezsenności. Oczywiście, jedna nieprzespana noc raz na jakiś czas zdarza się każdemu z nas. Jeśli jednak białe noce pojawiają się przez dłuższy czas i zaczynają występować regularnie, trzeba działać. Z bezsennością można sobie poradzić, nie jest to jednak proste zadanie. Trudno też mówić o sposobach, które będą się sprawdzać bez względu na okoliczności.

Poznaj przyczyny problemu

Jeśli walka z bezsennością ma być skuteczna, w pierwszej kolejności powinniśmy postawić sobie pytanie o to, co w ogóle przyczynia się do jej pojawienia się. Tak długo, jak nie poznamy i nie zrozumiemy źródeł problemu, skuteczne radzenie sobie z nim nie będzie możliwe. Co więcej, rosnąć będzie ryzyko tego, że podejmowane przez nas decyzje będą zagrażały organizmowi zamiast nieść mu pomoc.

Przyczyny bezsenności dzieli się na kilka grup. Najczęściej mówi się o tych, które mają pochodzenie wewnętrzne i zewnętrzne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z nerwicami i depresjami, również tymi o przejściowym charakterze. Przyczyny wewnętrzne są też utożsamiane z innymi chorobami takimi, jak schorzenia reumatyczne, cukrzyca, nowotwory oraz nadczynność tarczycy. Z kolei przyczyny pochodzenia zewnętrznego wyrażają się choćby w tym, jak śpimy. Często nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, sami szkodzimy jednak higienie snu zapominając choćby o odpowiednim przygotowaniu miejsca, w którym spędzamy noce.

Na ratunek – zioła

Szukając skutecznych sposobów walki z bezsennością, warto odwołać się do ziołolecznictwa. Pomagało nam ono przed wiekami, nie jest więc wykluczone, że będzie nas wspierać także współcześnie. W tym przypadku szczególnie dobrze sprawdza się ekstrakt pochodzący z waleriany oraz chmielu. Pozwala on na wyciszenie organizmu, łagodnie rozluźnia, a jednocześnie poprawia jakość snu. Naukowcy zwracają uwagę także na to, że przyjmując preparaty ziołowe nie narażamy naszego organizmu na szybkie uzależnienie się od nich. Niestety, nie jest to wcale tak samo pewne, gdy wykorzystujemy leki syntetyczne.

Leki syntetyczne jako sposób na bezsenność

Jeśli bardziej niż ziołom ufamy lekom syntetycznym, z pewnością nie będziemy narzekać na ich niedobór. Najpopularniejszą grupą medykamentów pozwalających na walkę z brakiem snu jest ta, która zawiera w swoim składzie melatoninę. Melatonina jest wytwarzana przez szyszynkę, w lekach podawana jest jednak w postaci syntetycznej uzupełniając niedobory. Pozwala na regulowanie naszego zegara biologicznego, stąd też najlepsze efekty przynosi wtedy, gdy problemy z bezsennością są związane z pracą zmianową i stosunkowo częstym zmienianiem stref czasowych.

Domowe sposoby na bezsenność

Nawet, jeśli leczenie baranów nie jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z bezsennością, nie jest wcale powiedziane, że inne metody okażą się równie rozczarowujące. Warto pamiętać więc choćby o dobroczynnych właściwościach pitego przed snem soku z wiśni oraz o zasadzie mówiącej o tym, że kolacja powinna być jedzona maksymalnie dwie godziny przed snem.

Top