• 3 lipca 2022

Bezsenność dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Przypadłość ta może powodować problemy z wieczornym zaśnięciem lub przebudzanie się w nocy. Brak komfortowego snu zaburza wypoczynek i nie pozwala organizmowi prawidłowo się zregenerować. Efektem jest złe samopoczucie, senność i zmęczenie w ciągu dnia, drażliwość, bóle głowy, spadek energii oraz niższa wydajność. Na szczęście obecnie dostępne są skuteczne leki na bezsenność, które pomagają osobom z tą nieprzyjemną przypadłością. 

Jakie są przyczyny bezsenności?

Bezsenność bardzo często pojawia się w skutek nieprzyjemnym wydarzeń emocjonalnych (np. problemów rodzinnych, utraty pracy). W niektórych przypadkach bywa ona także spowodowana pracą zmianową i związanymi z nią zaburzeniami w rytmie snu. Z czasem problem staje się przewlekły, a obawa przed kolejnymi problemami ze snem dodatkowo go nasila. Bardzo trudno określić konkretny moment, który wymaga podjęcia leczenia. Warto poszukać pomocy, gdy problemy ze snem negatywnie wpływają na samopoczucie i normalne funkcjonowanie w ciągu dnia.

Preparaty i leki na bezsenność dostępne bez recepty

W początkowej fazie problemu można sięgnąć po ziołowe suplementy diety, które są dostępne w aptekach bez recepty. Możemy wybrać melatoninę. Jest to odpowiednik naturalnego hormonu produkowanego w organizmie człowieka przez szyszynkę. Najlepiej przyjmować ją o stałej porze, tuż przed snem (np. między 21:00, a 22:00). Zalecana dawka to od 1 do 6 mg. Melatonina ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim u osób, które mają rozregulowany rytm snu (np. z powodu pracy zmianowej). Zalecana jest także w przypadku zmiany stref czasowych (pojawia się wtedy „jet lag”).
Na łagodną formę bezsenności dobrze sprawdzą się także preparaty ziołowe. Możemy sięgnąć po suplementy zawierające wyciąg z szyszek chmielu, melisy lub kozłka lekarskiego. Działają one uspokajająco, dlatego są zalecane przede wszystkim w przypadkach, gdy problemy z zasypianiem są spowodowane stresem czy pobudzeniem nerwowym. Należy je przyjmować około 30-60 minut przed snem. W aptekach dostępne są także preparaty łączące wyciągi ziołowe z melatoniną.
Warto jednak pamiętać, że suplementy to jedynie doraźne rozwiązanie, którego nie można stosować zbyt często, aby nie okazało się, że bez nich nie potrafimy już normalnie zasypiać.

Leki na bezsenność

Gdy melatonina i inne środki dostępne bez recepty nie pomagają, warto udać się do lekarza, który zaleci badania i pomoże zdiagnozować konkretne podłoże bezsenności. W leczeniu stosuje się szereg środków farmakologicznych. Bardzo często zalecane są krótko działające leki na bezsenność. Wystarczy przyjąć je kilkanaście minut przed snem. Leki bierze się około 2-3 tygodnie i robi kilka dni przerwy, aby organizm się nie uzależnił. W tej grupie znalazł się m.in. zolpidem, zaleplon, zopiklon. Lekarz może zapisać również benzodiazepiny. Zwykle zaleca się je, gdy krótko działające leki na bezsenność nie działają. Benzodiazepiny bowiem silniej uzależniają. Czasami w leczeniu bezsenności zalecane są niewielkie dawki leków przeciwdepresyjnych (m.in. doksepina, amitryptylina, mianseryna).
W terapii bardzo ważne jest jednak nie tylko stosowanie preparatów farmakologicznych, ale przede wszystkim zdiagnozowanie przyczyny bezsenności i jej wyeliminowanie.

Top