Bezsenność dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Przypadłość ta może powodować problemy z wieczornym zaśnięciem lub przebudzanie się w nocy. Brak komfortowego snu zaburza wypoczynek i nie pozwala organizmowi prawidłowo się zregenerować. Efektem jest złe samopoczucie, senność i zmęczenie w ciągu dnia, drażliwość, bóle głowy, spadek energii oraz niższa wydajność. Na szczęście obecnie dostępne są skuteczne leki na bezsenność, które pomagają osobom z tą nieprzyjemną przypadłością.
Bezsenność bardzo często pojawia się w skutek nieprzyjemnym wydarzeń emocjonalnych (np. problemów rodzinnych, utraty pracy). W niektórych przypadkach bywa ona także spowodowana pracą zmianową i związanymi z nią zaburzeniami w rytmie snu. Z czasem problem staje się przewlekły, a obawa przed kolejnymi problemami ze snem dodatkowo go nasila. Bardzo trudno określić konkretny moment, który wymaga podjęcia leczenia. Warto poszukać pomocy, gdy problemy ze snem negatywnie wpływają na samopoczucie i normalne funkcjonowanie w ciągu dnia.
W początkowej fazie problemu można sięgnąć po ziołowe suplementy diety, które są dostępne w aptekach bez recepty. Możemy wybrać melatoninę. Jest to odpowiednik naturalnego hormonu produkowanego w organizmie człowieka przez szyszynkę. Najlepiej przyjmować ją o stałej porze, tuż przed snem (np. między 21:00, a 22:00). Zalecana dawka to od 1 do 6 mg. Melatonina ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Doskonale sprawdzi się przede wszystkim u osób, które mają rozregulowany rytm snu (np. z powodu pracy zmianowej). Zalecana jest także w przypadku zmiany stref czasowych (pojawia się wtedy „jet lag”).
Na łagodną formę bezsenności dobrze sprawdzą się także preparaty ziołowe. Możemy sięgnąć po suplementy zawierające wyciąg z szyszek chmielu, melisy lub kozłka lekarskiego. Działają one uspokajająco, dlatego są zalecane przede wszystkim w przypadkach, gdy problemy z zasypianiem są spowodowane stresem czy pobudzeniem nerwowym. Należy je przyjmować około 30-60 minut przed snem. W aptekach dostępne są także preparaty łączące wyciągi ziołowe z melatoniną.
Warto jednak pamiętać, że suplementy to jedynie doraźne rozwiązanie, którego nie można stosować zbyt często, aby nie okazało się, że bez nich nie potrafimy już normalnie zasypiać.
Gdy melatonina i inne środki dostępne bez recepty nie pomagają, warto udać się do lekarza, który zaleci badania i pomoże zdiagnozować konkretne podłoże bezsenności. W leczeniu stosuje się szereg środków farmakologicznych. Bardzo często zalecane są krótko działające leki na bezsenność. Wystarczy przyjąć je kilkanaście minut przed snem. Leki bierze się około 2-3 tygodnie i robi kilka dni przerwy, aby organizm się nie uzależnił. W tej grupie znalazł się m.in. zolpidem, zaleplon, zopiklon. Lekarz może zapisać również benzodiazepiny. Zwykle zaleca się je, gdy krótko działające leki na bezsenność nie działają. Benzodiazepiny bowiem silniej uzależniają. Czasami w leczeniu bezsenności zalecane są niewielkie dawki leków przeciwdepresyjnych (m.in. doksepina, amitryptylina, mianseryna).
W terapii bardzo ważne jest jednak nie tylko stosowanie preparatów farmakologicznych, ale przede wszystkim zdiagnozowanie przyczyny bezsenności i jej wyeliminowanie.