• 11 sierpnia 2022

Depresja to dziś bardzo powszechne zaburzenie psychiczne. Dotyka osób w różnym wieku, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Mogą na nią zachorować nawet dzieci. Choć często jest bagatelizowana, depresja stanowi poważny problem. Nieleczona może ulec pogłębieniu i doprowadzić nawet do myśli czy prób samobójczych. Skutecznie utrudnia życie na każdym jego polu. Jak można leczyć depresję, by znów zyskać poczucie sensu i radości z życia?

Farmakologiczne leczenie depresji

W wielu przypadkach, zwłaszcza na początku leczenia, konieczna jest interwencja farmakologiczna. Leki przeciwdepresyjne przepisuje lekarz psychiatra. Wizyta u lekarza tej specjalizacji nie powinna stanowić tabu ani powodu do wstydu. Po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentem psychiatra podejmie decyzję o wdrożeniu leków. Istnieje wiele rodzajów leków przeciwdepresyjnych - najczęściej stosowane należą do grupy SSRI (inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny). Warto zaznaczyć, że leki przeciwdepresyjne zaczynają działać dopiero po 3 - 5 tygodniach od rozpoczęcia ich przyjmowania. Nie można więc zrażać się brakiem szybkich efektów. Dobrze dobrane i dawkowane, pomagają dojść do siebie, przestać widzieć świat jedynie w ciemnych barwach i podjąć dalsze działania na drodze do zdrowia.

Terapia psychologiczna

Ważny element terapii stanowią też regularne spotkania z certyfikowanym psychoterapeutą. Wiodącym i najskuteczniejszym nurtem psychoterapii w leczeniu depresji jest terapia poznawczo - behawioralna. Polega ona na stopniowym odkrywaniu przekonań tworzących depresyjne odczucia, a następnie pracy nad zmianą tych myśli. Terapia wymaga pracy i zaangażowania z dwóch stron - terapeuty oraz jego klienta. Niemniej odpowiednia terapia pozwala trwale pomóc pacjentowi z depresją. Warto dać sobie tę szansę i skonsultować się z terapeutą.

Wsparcie bliskich osób

Leczenie depresji jest procesem kompleksowym. Także osoby bliskie i otoczenie chorego biorą w tym udział. Niezwykle ważne jest, by bliscy nie negowali odczuć chorego, mówiąc mu że przesadza, powinien wziąć się w garść czy spojrzeć dookoła i zobaczyć, jak ciężkie życie mają inni. Często najlepszą formą wsparcia jest obecność, rozmowa, przytulenie czy towarzyszenie do lekarza lub terapeuty.

Osoby bliskie pacjenta w depresji znoszą duże obciążenia psychiczne. Powinny mieć dostęp do pomocy i wsparcia psychologicznego lub do udziału w grupach wsparcia. Warto też, by najbliżsi chorego od czasu do czasu odpoczywali, oddawali się swojemu hobby, spotykali ze znajomymi.

Akceptacja depresji jako choroby

Depresja to choroba - objawiająca się nie tylko na poziomie psychologicznym, ale też fizjologicznym. Towarzyszy jej zaburzenie równowagi neuroprzekaźników w mózgu, powodujące charakterystyczne objawy - zmęczenie, osłabienie, smutek, brak motywacji do działania.

Jeśli objawy depresji przyjmują niepokojące nasilenie, pojawiają się myśli samobójcze, próby, samookaleczenia, lub chory nie jest w stanie funkcjonować choćby w podstawowym zakresie, bliscy powinni skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie.

Top