• 11 sierpnia 2022

Lubrykant jest substancją, której zadanie polega na ułatwieniu lub uatrakcyjnieniu życia seksualnego. Jego zalety są doceniane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, a jednak trudno nie oprzeć się wrażeniu, że wiedza na temat żeli intymnych jest wyjątkowo uboga. Czas to zmienić.

Po co nam lubrykanty?

Wiele osób już na sam dźwięk słowa lubrykant zaczyna się rumienić. Często możemy też usłyszeć, że środek taki nie jest potrzebny parom, bo przecież żadna ze stron nie jest zainteresowana seksem analnym. Warto więc pamiętać, że lubrykant nie tylko uatrakcyjnia seks, ale również pozwala na eliminowanie trudności ze zbliżeniem, które mogą przyczyniać się do mniejszej ochoty na seks. Tak jest choćby w przypadku suchości pochwy. Schorzenie to jest wiązane przede wszystkim z problemem kobiet po menopauzie, pojawia się jednak także w przypadku młodszych kobiet zwłaszcza, jako przykra konsekwencja infekcji intymnych. Tak zwany „suchy seks” nie należy do przyjemności dla obojga partnerów. Warto zdawać sobie przy tym sprawę z tego, że może mieć on wyjątkowo niekorzystny wpływ na kobiece zdrowie prowadząc nawet do pękania oraz ścierania naczyń pochwy. Otarcia takie zwiększają ryzyko kolejnych infekcji, a ich leczenie często wiąże się z koniecznością powstrzymania się od zbliżenia. Lubrykant pozwala też na wyeliminowanie typowej przy suchości pochwy bolesności stosunku, a ponieważ często ma przy tym przyjemny zapach, wprowadza również dodatkowe doznania.

Jaki lubrykant kupić?

Jeszcze przed wyruszeniem do sklepu po to, aby zaopatrzyć się w lubrykant, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, w jakim celu chcemy zaopatrzyć się w tego rodzaju rozwiązanie. Jeśli nie jesteśmy przekonani o tym, że będziemy używać go regularnie, nie warto też kupować dużego opakowania. Lubrykanty nie są ważne w nieskończoność. Po trzech miesiącach od zakupu nadają się już tylko do wyrzucenia, a jego zapach i konsystencja przestają zachęcać do szaleństwa w sypialni.

Jeśli cenimy sobie wygodę jego użycia, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się lubrykantem, który może być wyciskany z użyciem specjalnej pompki. Warto też zastanowić się nad tym, jak powstał środek, którego będziemy używali. Obecnie największą popularnością cieszą się lubrykanty na bazie wody. Te, które są bezwonne i bezzapachowe możemy nabyć przede wszystkim w aptekach. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie wzmiankowane już dodatkowe doznania, znacznie lepiej jest szukać ich w specjalistycznych sklepach. Plusem wodnych lubrykantów jest to, że łatwo się zmywają, nie można jednak nie docenić także braku reakcji uczuleniowych po ich stosowaniu.

Jeśli nie mamy tendencji do infekcji intymnych, możemy zdecydować się także na żele zapachowe i smakowe. Spełniają swoją rolę wcale nie gorzej niż lubrykanty na bazie wody, ich zaletą jest przy tym i to, że pobudzają dodatkowe zmysły. Niestety, jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że ich skład jest dość rozbudowany. Obejmuje on także te składniki, które mogą podrażniać wrażliwe ścianki pochwy.

Top