• 11 sierpnia 2022

 

Pytanie o to, kto jest adresatem lubrykantów, nie należy do trudnych. Nie ma przecież jednej tylko grupy osób, które mogłyby być zainteresowane ich stosowaniem. Każdy, kto lubi, gdy podczas seksu jest mokro i ślisko, może zaopatrzyć się w środek, który zintensyfikuje przyjemne doznania. Okazuje się jednak, że mamy do czynienia z pewnymi grupami osób, którym lubrykant przyda się bardziej niż innym.

Suchość pochwy i problemy z nią związane

Suchość pochwy to jeden z tych problemów, z których wiele osób chciałoby uczynić temat tabu. Nie jest to jednak proste, ma z nim bowiem do czynienia wiele kobiet. Najczęściej wiąże się ją z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Najczęściej winny jest estrogen odpowiedzialny także za właściwy poziom wilgoci w pochwie. Jego niewłaściwy poziom jest typowy przede wszystkim dla kobiet po menopauzie. Bardzo często jednak zmagają się z nim także młodsze kobiety, w tym zwłaszcza te, które po porodzie karmią piersią. Suchość pochwy jest poważnym problemem przede wszystkim dlatego, że zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji intymnych. Stanowi jednak poważne wyzwanie także dla tych kobiet, które marzą o udanym seksie. Bez lubrykantów zbliżenie jest bolesne, a otarcia pochwy, do których może prowadzić, są niebezpieczne dla kobiecego zdrowia.

Kiedy jeszcze przyda się nam lubrykant

Suchość pochwy to najczęstszy powód sprawiający, że pary zaczynają interesować się tym, co ma im do zaoferowania rynek lubrykantów. Z całą pewnością jednak nie mamy do czynienia z jedyną przyczyną zainteresowania nimi. Mogą być one pomocne także wtedy, gdy troska o własne zdrowie wymaga od nas stosowania niektórych grup leków. Zwykle problem suchości pochwy jest kojarzony z antybiotykami, tego rodzaju dolegliwości mogą jednak pojawić się także u kobiet regularnie przyjmujących antydepresanty, leki na alergię, a nawet niektóre preparaty stosowane w walce z nadciśnieniem. Lubrykant może też przydać się, gdy kobieta ma ochotę na seks, jest jednak przemęczona i zestresowana. Pochwa może być też sucha na skutek stosowania bardzo silnych kosmetyków. Żadna kobieta nie robi tego, oczywiście, świadomie, często jednak brak nam świadomości tego, jak niebezpieczne mogą być perfumowane wkładki oraz silne proszki, w których tak często prana jest bielizna.

Lubrykant dla zwiększenia przyjemności

Czasem nie zmagamy się z żadnymi dolegliwościami, a mimo to okazuje się, że sięgnięcie po lubrykant może okazać się korzystnym posunięciem. Z taką sytuacją mamy do czynienia przede wszystkim wtedy, gdy decydujemy się na seks analny. Lubrykant jest też wskazany podczas zabaw z udziałem zabawek erotycznych. Co warte podkreślenia, producenci robią naprawdę wiele, aby korzystanie z lubrykantów było dla nas dobrą zabawą. W sprzedaży dostępne są choćby takie, które rozgrzewają i chłodzą, aby wyostrzyć doznania. Nie brakuje też takich, które kuszą swoim zapachem i smakiem. Bez względu na to, czy stosujemy je dla bezpieczeństwa, z konieczności, czy też po prostu dla przyjemności, pamiętajmy, aby zwracać uwagę na ich skład i datę przydatności do użycia.

Top