• 11 sierpnia 2022

Lubrykanty to specjalne żele, które mają na celu zmniejszyć tarcie podczas stosunku. W sklepach możemy wybierać pomiędzy całą gamą żeli intymnych. Lubrykanty możemy podzielić ze względu na ich skład lub ze względu na ich właściwości.

Lubrykanty na bazie wody lub silikonu

Większość dostępnych na rynku lubrykantów można podzielić na dwie kategorie: są to żele na bazie wody lub na bazie silikonu. Te pierwsze mają najbardziej naturalny skład, a zatem są najbardziej przyjazne dla skóry, nie powodując reakcji alergicznych. Nie powodują uszkodzenia prezerwatyw. Są mniej lepkie i bardzo łatwe w zmywaniu. Są także przyjaźniejsze dla portfeli.

Środki na bazie silikonu lepiej sprawdzą się w przypadku np. seksu analnego, seksu w wodzie lub po prostu dłuższych zabaw. Dzięki swojemu składowi są wydajniejsze i dłużej pozostają na skórze. Ma to jednak także drugą stronę: mogą powodować podrażnienia oraz uczulenia. Są też bardziej kłopotliwe przy utrzymaniu czystości. Należy być również ostrożnym w przypadku używania tego typu lubrykantów z silikonowymi zabawkami erotycznymi. Mogą one ze sobą reagować i w rezultacie gadżety mogą ulec zniszczeniu.
Bardzo rzadko spotkać się można z lubrykantami olejowymi. Są one jednak niepolecane ze względu na to, że uszkadzają prezerwatywy i gadżety erotyczne, a także często przyczyniają się do uczuleń oraz infekcji miejsc intymnych i pęcherza. W roli lubrykantów wystąpić też mogą inne substancje, takie jak wazelina czy żele do USG. Eksperymentowanie z różnymi środkami bywa jednak ryzykowne i lepiej sięgnąć po sprawdzone środki.

Lubrykanty do zadań specjalnych

Najprostsze żele erotyczne są bezbarwne i bezwonne. Dla wyjątkowo wrażliwych osób najlepiej sprawdzą się żele hipoalergiczne, które nie wywołują reakcji alergicznych. Natomiast dla bardziej wybrednych klientów dostępna jest cała gama lubrykantów smakowych oraz zapachowych. Uatrakcyjniają one stosunek, a przy tym są nieszkodliwe w przypadku ich spożycia. W tej grupie często spotkać możemy lubrykanty o dwojakim zastosowaniu, które można stosować jako żel nawilżający zarówno podczas seksu, jak i masażu. Pamiętać jednak należy, że ze względu na dodatkowe substancje w składzie żele te często bywają przyczyną podrażnień i uczuleń miejsc intymnych. Wystrzegać się należy lubrykantów z dodatkiem cukru, które mogą powodować rozwój bakterii.

Na sklepowych półkach znaleźć można również rozmaite rodzaje lubrykantów zwiększających doznania. Są to żele zawierające substancje aktywne o właściwościach rozgrzewających, chłodzących czy wywołujące mrowienie skóry.

Inną kategorią są żele wspomagające zapłodnienie. W ich składzie znajdują się substancje mające tworzyć odpowiednie pH, a tym samym zwiększyć ruchliwość plemników i przedłużyć ich żywotność. Drugą stroną medalu są lubrykanty plemnikobójcze o działaniu antykoncepcyjnym. Ich głównym składnikiem jest nonoxynol – 9, który wykazuje działanie plemnikobójcze. Jest to jednak silna substancja chemiczna, która może przyczynić się do powstawania podrażnień oraz zwiększyć ryzyko rozwoju infekcji. Należy także pamiętać, że stosowanie tego typu lubrykantów nie jest stuprocentową metodą zapobiegania ciąży.

Top