• 3 lipca 2022

Być może mówienie o tym, że cukrzyca jest schorzeniem odpowiadającym za impotencję, jest pewnym nadużyciem. Nie da się jednak ukryć, że choroba to może mieć wpływ na życie seksualne diabetyka. Winne są tu wahania glikemii wielokrotnie uważane za przyczynę obniżonego u cukrzyków popędu seksualnego. Czy jednak problemy z potencją są rzeczywistością każdego cukrzyka, czy też można podjąć działania pozwalające na to, aby się im przeciwstawić?

Cukrzyca i impotencja – fakty i mity

Cukrzyca jest chorobą, która ma wpływ na upośledzenie wielu układów w ludzkim organizmie. Jej niekorzystny wpływ można więc dostrzec także wtedy, gdy analizuje się zmiany zachodzące w układzie krążenia. To właśnie on ma duży wpływ na sprawność seksualną mężczyzn, nic więc dziwnego, że w momencie, w którym przestaje funkcjonować tak, jak powinien, zaczynają się pojawiać problemy z potencją. Zaburzenia erekcji u cukrzyków nie są niestety mitem, obserwuje się je nawet cztery razy częściej niż ma to miejsce u mężczyzn zdrowych. Czasem impotencja jest jedynie epizodyczna, jeśli jednak nie podejmie się działań pozwalających na walkę z nią, będzie przybierać na sile.

Jak już wspomniano, za niedogodności w tym zakresie odpowiada poziom glikemii, który u cukrzyków jest raz za wysoki, a raz za niski. Prowadzi on do uszkodzenia nerwów, choć cierpią również tętnice, a nawet nerki. Mężczyźni nie mogą osiągnąć wzwodu, a nawet, jeśli ten się pojawia, problematyczne okazuje się jego utrzymanie. Niekiedy panowie skarżą się również na pojawiające się w trakcie stosunku dolegliwości bólowe.

Cukrzyca i popęd seksualny u pań

Wiązanie cukrzycy i impotencji nie jest błędem. Błędem jest jednak zakładanie, że mamy do czynienia z kwestią, która prześladuje jedynie mężczyzn. Także panie zmagają się przecież z problemem cukrzycy i również one nie są wolne od wpływu choroby na ich życie seksualne. Tu zagadnienie może okazać się nawet bardziej złożone. Okazuje się, że choroba zwiększa ryzyko rozwijania się infekcji intymnych, a jednocześnie przyczynia się do tego, że infekcje te są trudniejsze do zwalczania. Wpływa też niekorzystnie na poziom ukrwienia narządów rozrodczych. To z kolei sprawia, że mamy do czynienia z mniejszą wrażliwością na bodźce seksualne. Podczas stosunku osiągnięcie orgazmu nie jest niemożliwe, jest jednak trudniejsze.

Nie wolno też zapominać o tym, że cukrzyca nie pozostaje bez wpływu na kobiecą psychikę. Paniom trudno jest pogodzić się nie tylko z samą chorobą, ale również z tym, jak bardzo pod jej wpływem zmienia się ich ciało. W rezultacie spada też ochota na kontakty seksualne z partnerem.

Jak radzić sobie z problemem?

Cukrzyca to choroba na tyle poważna, że diabetykom nie zaleca się eksperymentowania z lekami po to, aby poprawić sprawność seksualną. Nie oznacza to jednak, że muszą godzić się z impotencją. Przeciwdziała jej przede wszystkim dbanie o swoje zdrowie i robienie wszystkiego, aby spowolnić rozwój choroby. Kontakt z lekarzem może jednak pozwolić również na okresie, z jakiej grupy leków pomagającej w walce z impotencją, może korzystać diabetyk.

Top