• 22 maja 2022

Niskie libido oraz jego spadek jeszcze do niedawna były utożsamiane z typowo kobiecymi problemami. Już od dłuższego czasu możemy jednak usłyszeć, że zmagają się z nimi również panowie. Jak im pomóc? W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie o to, z czego może wynikać niskie libido u mężczyzn.

Jakie mogą być źródła problemu?

Odpowiedź na pytanie o to, z czym należy wiązać ochotę na seks, nigdy nie może zawrzeć się w jednym zdaniu. Chęć odbycia stosunku seksualnego można przecież rozłożyć na przynajmniej kilka czynników. Zwykle wiążemy ją z popędem, który polega na działaniu konkretnych hormonów, nie można jednak zapominać również o tak zwanej motywacji seksualnej, na którą wpływają stosunki pomiędzy partnerami. Innym czynnikiem jest środowisko kierujące seksualnością. Składają się na nie choćby normy towarzyskie oraz gotowość danej osoby do tego, aby spełniać życzenia oraz oczekiwania swojego partnera. Mówiąc o libido nie można więc zakładać nawet, że jest ono powiązane jedynie z naszym ciałem.

Jeśli libido spada, oznacza to, że jeden z czynników, które wpływają na nie, nie odgrywa tak dużej roli, jak powinien. Najczęściej mniejsze niż zwykle libido wiąże się ze stresem, problemem może być jednak również zła dieta przeciążająca organizm, brak ruchu, a nawet zanieczyszczenie środowiska. Negatywny wpływ na poziom libido mają też choroby, z którymi boryka się współcześnie coraz większa grupa osób. W tym kontekście najczęściej mówi się o nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy oraz otyłości, trudno jednak wykazywać się ochotą na seks, gdy życiem danego człowieka rządzi depresja albo choroby układu ruchu.

Bywa i tak, że przyczyny spadku libido mogą być szokujące dla pacjentów, którzy szukają pomocy u specjalistów. Jest on charakterystyczny choćby dla mężczyzn chętnie uprawiających sporty wiążące się z dużym wysiłkiem fizycznym.

Spadek libido – czas na działanie

Problem spadku libido jest złożony między innymi dlatego, że nie uderza jedynie w osoby zmagające się z nim. Cierpią na tym także ich partnerzy i często to właśnie oni są bardziej skłonni do szukania pomocy. Mężczyzna, który odczuwa coraz mniejszą ochotę na seks, rzadko podejmuje natychmiastową decyzję o wizycie u specjalisty. Znacznie częściej jest ona poprzedzona momentami zwątpienia i obwinianiem o problem siebie, a czasem także partnerki. Nawet panowie, którzy szukają pomocy, często starają się bagatelizować problem. Lekarze często więc słyszą, że odwiedzają ich za namową żony, choć sami uważają, że nie dzieje się nic złego i to jedynie ona ma zbyt wygórowane oczekiwania.

Przeciwdziałanie problemowi zwykle nie jest proste. Wynika to przede wszystkim z powodu wspomnianego już braku jednej tylko przyczyny trudności. Zawsze warto więc szukać wsparcia u specjalisty. Czasem już zmiana diety i próba pozbycia się nadmiaru kilogramów przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Bywa jednak i tak, że problem spadku libido jest bardziej złożony i konieczne są najpierw badania, a potem leczenie chorób, których rozwój wpływa na mniejszą niż zwykle ochotę na seks.

Top