• 11 sierpnia 2022

Zaburzenia wzwodu to niezdolność uzyskania pełnej erekcji bądź utrzymania jej na tyle długo, aby mógł odbyć się stosunek. Badania wykazują, że problemy te dotyczą wszystkich grup wiekowych mężczyzn. O ile sporadyczny i krótkotrwały brak erekcji nie stanowi powodu do obaw, niepokoić trzeba się, kiedy stan ten trwa długo.

Utrata sprawności z wiekiem

Większość problemów dotyczy mężczyzn w starszym wieku. Są one najczęściej związane ze starzeniem się organizmu i produkcją coraz mniejszej ilości testosteronu. Jest to naturalne zjawisko. Po dwudziestym piątym roku życia ilość produkowanego przez organizm testosteronu systematycznie zmniejsza się.

Niezdrowy tryb życia

Niewłaściwy tryb życia, polegający na złej diecie oraz braku ruchu to przyczyny problemów z potencją już u młodych mężczyzn. Negatywnie wpływają na układ krwionośny, co ma bezpośrednie przełożenie na sprawność seksualną. Mogą także prowadzić do otyłości, a tym samym jeszcze pogłębić problem. Należy uważać także na używki. Wykazano, że palenie paczki papierosów dziennie może zwiększać ryzyko nawet o 75 procent! Szkodliwe jest także nadużywanie alkoholu czy przyjmowanie narkotyków (szczególnie opioidów, marihuany, kokainy).

Problemy natury psychologicznej

Jedną z najczęstszych, a zarazem najbardziej niedocenianych przyczyn zaburzeń erekcji są problemy natury psychologicznej czyli tzw. czynniki psychogenne. W wielu przypadkach wiążą się one z rozmaitymi obawami. Partner może obawiać się zarażenia chorobami wenerycznymi, niepowodzenia w sytuacji intymnej, nieplanowanej ciąży. Negatywnie na potencję mogą wpływać także negatywne sytuacje w związku, częste kłótnie czy zanik atrakcyjności partnerki lub partnera. Nie należy bagatelizować również czynników związanych z osobowością i jej rozwojem. Do nich możemy zaliczyć między innymi złe doświadczenia seksualne, kompleks związany z małym członkiem, rozmaite fobie seksualne, umniejszanie własnej atrakcyjności, nieuświadomione lub niespełnione szczególne preferencje, a nawet negatywny stosunek do seksu spowodowany czynnikami religijnymi. Wreszcie długotrwały stres związany na przykład z pracą czy sytuacją osobistą może skutkować problemami ze wzwodem.

Choroby organiczne

Wiele problemów seksualnych ma swoje źródło także w chorobach. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na przypadłości związane z układem krwionośnym (takie jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze) czy z układem hormonalnym (choroby tarczycy, hiperprolaktynemia, hipogonadyzm, choroby nadnerczy). Strzec należy się cukrzycy, nadmiaru cholesterolu we krwi i zespołów metabolicznych. Problemem może być też przebyty udar mózgu, niewydolność wątroby, niewydolność nerek. Duży wpływ na życie seksualne mają również przyjmowane leki, zwłaszcza przeciw nadciśnieniu i wspomagające krążenie, hormonalne, metaboliczne oraz psychotropowe.

Jak widać, przyczyny problemów z potencją to niezwykle szerokie zagadnienie. Aby ustalić, która z nich akurat dotyka nas samych czy bliską nam osobę, należy przyjrzeć się swojemu trybowi życia oraz skonsultować się z lekarzem..

Top