• 22 maja 2022

Odpowiedź na pytanie o to, jak otyłość wpływa na potencję wcale nie jest prosta. Badania naukowe prowadzone na ten temat potwierdzają, że osoby otyłe wcale nie stronią od aktywności seksualnej, choć właśnie taka reakcja na problemy z wagą wydawałaby nam się czymś naturalnym. Czy jednak oznacza to, że nawet ignorując zalecenia dietetyków zawsze możemy liczyć na udany seks? Niestety, szanse na to nie są duże. Nawet, jeśli sama otyłość nie wpływa bezpośrednio na potencję (a lekarze są przecież innego zdania), wpływa na nią ogólny stan zdrowia, a przecież zaskoczenia nie budzi to, że otyłość prowadzi do wielu chorób.

Choroby groźne dla potencji mające jedno ze źródeł w otyłości

Nie można zakładać, że każda osoba otyła zapadnie na poważną chorobę, która sprawi, że straci szansę na cieszenie się udanym życiem seksualnym. Należy jednak pamiętać o tym, że chorób takich nie jest wcale mało, a problemy z nadmiarem kilogramów nie ułatwiają organizmowi bronienia się przed nimi. W tym kontekście warto wspomnieć choćby o chorobie niedokrwiennej serca oraz o cukrzycy typu II. Groźne są jednak również zmiany miażdżycowe, do jakich w naczyniach krwionośnych osób otyłych dochodzi częściej niż ma to miejsce w przypadku pacjentów o prawidłowej masie ciała. Otyłość może być wiązana także ze zmianami kostno-stawowych. Jest odpowiedzialna za powstawanie problemów z żylakami i sprawia, że walka z chorobami układu pokarmowego i oddechowego staje się trudniejsza. W każdym przypadku mamy do czynienia ze schorzeniami, które pogarszają jakość życia seksualnego, choć nie zawsze ma to miejsce w jednakowym stopniu.

Nadciśnienie tętnicze – wróg potencji u osób otyłych

Zdecydowana większość osób otyłych w pewnym momencie zaczyna mieć problemy z nadciśnieniem tętniczym. Co przy tym szczególnie niepokojące, można dostrzec, że im większa jest otyłość, z tym wyższym ciśnieniem mamy do czynienia. Problem może wydawać się niegroźny zwłaszcza, jeśli zestawiamy go z innymi schorzeniami idącymi w parze z otyłością. Okazuje się jednak, że to właśnie nadciśnienie tętnicze wpływa wyjątkowo niekorzystnie na potencję tak otyłych mężczyzn, jak i kobiet.

Gdy zwrócimy uwagę na to, że nadciśnienie przyczynia się do obniżenia wydzielania tlenku azotu, z pewnością wielu osób fakt ten nie zaniepokoi. Tymczasem zagadnienia tego nie wolno bagatelizować. To właśnie tlenek azotu odpowiada za rozkurcz naczyń. Jeśli więc zaczyna go brakować, dochodzi do zaburzeń w krążeniu. Staje się to szczególnie uciążliwe w odniesieniu do narządów płciowych. Mężczyznom trudno jest osiągnąć i utrzymać wzwód, panie zaś narzekają na to, że nie czują podniecenia nawet pod wpływem pieszczot, które kiedyś sprawiały im ogromną przyjemność. Walka z nadciśnieniem tętniczym u osób otyłych staje się koniecznością. Tymczasem niektóre leki mogą nasilać problemy z potencją. Oczywiście, dopasowanie preparatów stosowanych przez pacjenta jest możliwe także w taki sposób, który pozwoli nam na uporanie się z tym problemem. Lekarz musi jednak wiedzieć, że pacjent ma trudności z odbywaniem satysfakcjonujących go stosunków seksualnych.

Top