• 3 lipca 2022

Niemal każde dziecko słyszy w okresie swojego dzieciństwa tego typu zdania jak „nie bądź taki smutny”, „chłopakowi nie wypada płakać”, „nie wstydź się” czy „taka śliczna dziewczynka, a tak się złości”. Zwykle wypowiadają je najbliższe nam osoby, rodzice, dziadkowe czy starsze rodzeństwo. Niestety dziecko w ten sposób otrzymuje komunikat, że jego emocje są złe. Takie przekonanie zachowuje w dorosłym życiu i przyjmuje strategię tłumienia uczuć. Niestety konsekwencje tego mogą być bardzo poważne.

Emocje są częścią Ciebie 

Nie za złych ani dobrych uczuć, są jedynie przyjemne i nieprzyjemne. Każda z nich coś mówi o Tobie, Twoich wewnętrznych przeżyciach czy reakcji na zewnętrzne okoliczności. Często tego typu emocje jak gniew czy złość mogą wystąpić w przypadku, kiedy ktoś próbuje naruszyć Twoje granice – np. zachęca do picia alkoholu, kiedy nie masz na to ochoty. Dlatego nie warto wypierać swoich emocji i zaprzeczać nim. Dobrze jest być ich świadomym, aby postępować zgodnie z samym sobą i kierować się w życiu własnymi wartościami oraz potrzebami. Dzięki znajomości siebie możesz być osobą autentyczną, spontaniczną i asertywną. 

Co dzieje się w przypadku tłumienia emocji? 

Spychane do podświadomości emocje prędzej czy później dadzą o sobie znać. Często skutkiem tłumienia jest szereg objawów somatycznych. Możesz z tego powodu zmagać się z bezsennością, drażliwością, osłabionym libido, częstymi zmianami nastroju, a nawet popaść w depresję, nerwicę czy stany lękowe. Organizmu nie da się oszukać. Jeśli będziesz postępował wbrew sobie samemu i zaprzeczał przeżywanym uczuciom, prędzej czy później takie postępowanie obróci się przeciwko Tobie.  

Tłumienie emocji zwiększa również ryzyko popadnięcia w różnego rodzaju uzależnienie, np. alkoholizm, narkomanię, nałóg tytoniowy, seksoholizm czy uzależnienie od pornografii. W ten sposób osoba nieświadoma swoich emocji próbuje rozładować wewnętrzne napięcie. Skutkiem uzależnienia mogą być poważne choroby, rozpad rodziny czy problemy z prawem. 

Tłumione emocje a relacje międzyludzkie 

Osoba tłumiąca własne uczucia jest również niezdolna do wejścia z innymi ludźmi w bliskie relacje emocjonalne. Nie będzie w stanie być w kontaktach z nimi autentyczna, może stosować przemoc lub padać ofiarą manipulacji. Nagromadzone i niewyrażone w odpowiednim czasie emocje często ulegają nagromadzeniu. W takim przypadku mogą się ujawnić w postaci agresywnego zachowania. Zastanawiamy się w takiej sytuacji, co nagle wstąpiło w dotychczas spokojnego i poukładanego człowieka. 

W jaki sposób zdrowo wyrażać swoje emocje? 

Aby nie dopuścić do negatywnych skutków tłumienia emocji, warto nauczyć się je odpowiednio wyrażać. Kluczowe jest to, aby na bieżąco o nich rozmawiać z zaufaną osobą. Może być nim przyjaciel, małżonek czy psycholog. Warto również pod koniec każdego dnia zadawać sobie pytanie, jakie uczucia były we mnie obecne w ciągu ostatniej doby. Jeżeli na przykład czyjeś słowa wywołały we mnie skutek czy złość, najlepiej powiedzieć o tym jak najszybciej. Najgorszą z możliwych opcji jest milczenie, które w przypadku wielu związków zamienia się w ciche dni, tygodnie czy miesiące.  

Top