• 11 sierpnia 2022

Trenować można z wielu powodów. Jedni decydują się na treningi po to, aby zwiększyć masę mięśniową, inni z kolei są przekonani, że trening jest najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiaru kilogramów. Nie brakuje też osób trenujących przede wszystkim po to, aby rozładować stres i odzyskać dobre samopoczucie. Bez względu jednak na to, co skłania nas do trenowania, nie powinniśmy zapominać o tym, że już po treningu organizm stawia przed nami pewne wymagania. Oczekuje zbilansowanej dawki składników odżywczych. Jeśli więc zrezygnujemy z posiłku albo skomponujemy go w niewłaściwy sposób, nie tylko nie pomożemy naszemu organizmowi, ale zaszkodzimy mu zmniejszając skuteczność treningu.

Co jeść, gdy zakończy się trening siłowy?

Osoby zastanawiające się nad tym, jak powinien wyglądać posiłek po zakończeniu treningu siłowego, mogą liczyć na wiele rad i sugestii. Problem polega zatem przede wszystkim na tym, że wspomniane rady często wykluczają się wzajemnie. Możemy więc usłyszeć, że natychmiast po posiłku naszym obowiązkiem jest wyrównanie stanów energii, a tym samym powinniśmy sięgnąć po cukry proste. Spore grono zwolenników ma jednak również teoria zgodnie z którą to produkty białkowe mają do odegrania najważniejszą rolę, gdy wyjdziemy z siłowni. To one przecież gwarantują nam dostęp do aminokwasów. Prawda, jak to często bywa, leży częściowo po każdej ze stron.

Tak sięganie po proteiny, jak i węglowodany po treningu siłowym to posunięcie, o którym mówi się, że ma solidne uzasadnienie. Warto więc skoncentrować się na zbilansowaniu posiłku w taki sposób, by obecne były w nim oba składniki. Oczywiście, tak białka, jak i cukry hamują katabolizm, naukowcy jednak uważają, że tylko połączenie ich ze sobą zapewnia oczekiwaną przez nas odpowiedź anaboliczną.

Proporcje i ich znaczenie

Gdy wiemy już, co powinniśmy jeść, wydaje się, że najtrudniejsze zadanie mamy już za sobą. Teraz nasz jedyny obowiązek polega na oszacowaniu, na jakie dawki obu zalecanych składników należy się zdecydować. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie proste.

Kluczowe znaczenie wydaje się mieć to, na jak intensywny trening zdecydowaliśmy się przed posiłkiem. Nie można jednak zapominać także o tym, że nasze diety są różne, a tym samym i kaloryczność posiłku nie zawsze jest taka sama. Uwzględnić trzeba też własną masę ciała i specyfikę pozostałych przyjmowanych posiłków, przed oczyma zawsze powinien przy tym znajdować się nasz cel ostateczny. Co do zasady, białka nie powinny w posiłku górować nad węglowodanami i właśnie te założenie jest jednym z nielicznych, jakimi należy przejmować się w pierwszej kolejności.

Po jaką żywność sięgać?

Zwolennicy żywności konwencjonalnej zwykle toczą otwarte spory z osobami, które uważają, że to odżywki powinny dominować w diecie. Nie sposób przy tym ustalić, która strona ma więcej racji. Najlepiej więc także w tym zakresie zachować umiar. Warto też pamiętać, że nie ma potwierdzonych naukowo dowodów na to, że odżywka gwarantuje nam szybszy dowóz składników odżywczych. Jeśli więc mamy czas i możliwości, pomyślmy przede wszystkim o posiłku w jego tradycyjnym wydaniu.

Top