• 11 sierpnia 2022

Rower to wygodny, ekologiczny środek transportu. W mieście pozwala zapomnieć o korkach i zgrabnie je ominąć. W dodatku przyczynia się niepostrzeżenie do utrzymania dobrej formy i kondycji fizycznej. Jaki męski rower do miasta warto wybrać?

Czym powinien charakteryzować się męski rower do miasta?

 Rower przeznaczony do jeżdżenia po mieście musi w zasadzie być rowerem wielofunkcyjnym. Powinien podołać odcinkom asfaltu, ale też krawężnikom, nie zawsze równym chodnikom, odcinkom trawników czy parków. Idealnie, jeśli da się na nim komfortowo przewieźć zakupy lub swój podręczny bagaż. Przede wszystkim, męski rower do miasta powinien być dostosowany do oczekiwań konkretnego użytkownika. Warto więc zastanowić się:

  • do czego dokładnie będzie służył (dojazdy do pracy, wypady na zakupy, a może także weekendowe wycieczki w plener),
  • czy ma pozwalać na szybkie przemieszczanie się,
  • czy powinien umożliwiać przewożenie bagażu.

Odpowiedzi na te pytania ułatwią początkowe decyzje, dotyczące ściśle modelu. Po mieście jeździ się wieloma typami rowerów, nie tylko tymi z myślą o mieście zaprojektowanymi. Warto więc wybiec myślą nieco dalej.

Rower holenderski lub miejski - opcja elegancka

Pierwsza opcja, która przychodzi do głowy w trakcie poszukiwań męskiego roweru do miasta, to po prostu rower miejski lub tak zwany holender. Ten model posiada wyposażenie dostosowane do jazdy w miejskich warunkach - solidne światła, dzwonek. Jego siedzenie jest szerokie i wygodne, podobnie jak kierownica. Ma też dość szerokie, gładkie opony. Pozycja, jaką przyjmuje jadący to pozycja wyprostowana.

Rower miejski ma jednak kilka minusów. Jest dość ciężki i potrafi być nieporęczny, a według niektórych użytkowników wcale nie jest wygodny. Ma też charakterystyczny wygląd, który wielu mężczyznom po prostu nie odpowiada. W tym rowerze nie ma portowych akcentów. Nadaje się za to świetnie dla mężczyzn, którym zależy na elegancji - o wiele lepiej prezentuje się rowerzysta w garniturze jadący na "holendrze" niż na "góralu".

Rower trekkingowy - opcja wszechstronna

Wielu mężczyzn szukających roweru do miasta wybiera model trekkingowy. To dość uniwersalny rower, którym można z powodzeniem poruszać się w miejskiej dżungli, a w dzień wolny zabrać go za miasto i poszaleć w terenie.  Jest dość ciężki, ale za to umożliwia jazdę po bardziej zróżnicowanej nawierzchni, niż rower miejski. To uniwersalna opcja, świetnie sprawdzająca się pod względem wygody jazdy. Zapewnia optymalną pozycję ciała. Ma też bardziej sportowy wygląd, niż rowery miejskie i dzięki temu częściej wizualnie trafia do panów.

Inne typy rowerów a jazda po mieście

Nie tylko holender i rower trekkingowy sprawdzą się w mieście. Większość rowerów może się tam "odnaleźć", wszystko zależy od preferencji i oczekiwań jeżdżącego. Niektórzy stawiają na uniwersalne, choć przeciętnie wytrzymałe crossy, a wielu wybiera wręcz rower górski, który jak żaden inny radzi sobie z krawężnikami i brakami w bruku chodnika. Warto przemyśleć wybór solidnie, skupiając się na swoich potrzebach, by wybrać idealny męski rower do miasta.

Top