Jaki kubek termiczny kupić?
Zima to pora roku, podczas której jednym z podręcznych akcesoriów codziennego użytku staje się kubek termiczny. Wybierając kubek termiczny należy zwrócić uwagę na to, aby był dostosowany do twoich indywidualnych potrzeb.
Czym różnią się kubki termiczne?
Nie ma uniwersalnego kubka termicznego, który zaspokoiłby potrzeby każdego użytkownika. Każdy kubek termiczny ma swoje wady i zalety, warto więc zastanowić się, która funkcja kubka jest dla mnie najważniejsza. Poniżej przedstawimy cechy, którymi różnią się kubki termiczne:
- pojemność kubków termicznych to zazwyczaj ok. 250 – 700 ml. 250-300 ml to pojemność kubka do porannej kawy lub herbaty. Taki kubek sprawdzi się podczas porannej podróży autem lub komunikacją miejską. Będzie on poręczny oraz z łatwością zmieści się w torbie czy plecaku. Dla osób, które lubią sączyć napój dłuższy czas i potrzebują większej pojemności, 500 ml będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ nadal nie będzie on duży, a jednocześnie nie zabierze dużo miejsca w torbie. Kubki termiczne o pojemności powyżej 500 ml to już duże kubki i warto przemyśleć, czy nie lepiej sprawdzi się termos, który posiada dodatkowy kubek, ponieważ pić z kubka o pojemności 700 ml to już pewne wyzwanie.
- trzymanie ciepła to druga ważna cecha kubka termicznego i również jest to indywidualna sprawa każdego konsumenta. Dla niektórych osób wystarczy, że kubek będzie trzymał ciepło 2 – 3 godziny, a ktoś inny będzie oczekiwał, że napój pozostanie ciepły przez 5 – 6 godzin. Kierując się tym kryterium, dobrze jest wybierać te droższe kubki, ponieważ wtedy możemy mieć pewność, że przez te 2 – 3 godziny, a nawet 5, nasz napój zachowa pożądaną temperaturę, szczególnie zimą. To samo latem – trzymają temperaturę chłodnego napoju (mrożona kawa – mniam!).
- materiał, z którego wykonany jest kubek termiczny to nie tylko walor czysto estetyczny. To przede wszystkim od niego zależy czas trzymania temperatury napoju. Mimo swojej małej wagi, kubki wykonane z plastiku nie sprawdzają się, więc jeśli zależy wam na termoizolacji. Radzimy wybierać te wykonane ze stali lub szkła.
- szczelność to podstawa. Nikt nie chce, aby napój wylał się w torbie czy plecaku. Nieszczelny kubek zwyczajnie nie nadaje się do użytku. Oczywiście kubki termiczne to nie termosy, więc napój może zbierać się w dzióbku, jednak po zwyczajnym przechyleniu go, nie może dojść do wylania. Kubki termiczne mogą mieć pokrywki z otwartym dziubkiem i te sprawdzą się podczas jazdy autem lub na spacerze lub całkowicie zamknięte – otwierane na klik, w nich można kubek postawić nawet do góry nogami i nic nie powinno przeciekać.
Jak wybrać dobry kubek termiczny?
Aby wybrać odpowiedni model kubka termicznego, należy odpowiedzieć na kilka pytań:
- Czy dany kubek termiczny będzie wygodny, gdy będziemy go trzymać np. w rękawiczkach, w samochodzie?
- Czy kubek jest szczelny, również na leżąco i do góry nogami?
- Jaka pojemność kubka będzie nam potrzebna?
- Jaki rodzaj zamknięcia będzie dla nas najwygodniejszy?
- Czy opinie w Internecie o danym modelu są pozytywne?
- Czy na pewno nie zawiera BPA?
Zasady użytkowania kubków termicznych
- Przed wlaniem do kubka gorącego napoju warto najpierw zalać go wrzątkiem i odczekać kilka minut. Dzięki temu kubek lepiej będzie trzymał temperaturę napoju, ponieważ nie zabierze już ciepła z naszej kawy czy herbaty.
- Warto mieć oddzielny kubek do kawy i innych napojów, ponieważ kawa pozostawia charakterystyczny zapach i posmak, który nie sprzyja piciu innych napojów.
Wciąż szukasz idealnego kubka termicznego? Koniecznie sprawdź te tworzone przez Glinianą Kurę – oprócz odpowiednich właściwości termicznych pięknie prezentują się w ręku, wszystko dzięki polskim wzorom, które przypomną Ci o cudownych podróżach!