Strona głównaBezpieczeństwoOdblaskowe ubrania robocze
Odblaskowe ubrania robocze

Odblaskowe ubrania robocze

Jesień i zima to okres, kiedy wieczory są długie i zapadają bardzo wcześnie. Często zmrok zapada jeszcze w godzinach pracy i pracownik musi być wtedy widoczny. Wymaga to zapewnienia sobie, a w przypadku pracodawców również innym, odblaskowej odzieży roboczej. W ofercie naszego sklepu, hurtowni BHP-EKO posiadamy zarówno damską odzież ostrzegawcza jak i męskie ciuchy robocze z odblaskami. Aby strój był kompletny, należy zadbać, aby pracownik miał zarówno odblaskową bluzę, jak i odblaskowe robocze spodnie. Jeśli warunki atmosferyczne tego wymagają, wymagana jest też kurtka z odblaskami. W okresie zimowym warto zaopatrzyć się w zimową odblaskową kurtkę roboczą z ociepleniem. W skład ubrania roboczego i ochronnego wchodzą również odpowiednie buty. Buty robocze oprócz zapewniania ciepła stopom i bezpieczeństwa przed poślizgnięciem się lub uderzeniami, powinny posiadać elementy odblaskowe. Odblaskowe buty są dopełnieniem stroju ochronnego podczas wykonywania pracy w ciemnościach.

Zwiększ bezpieczeństwo dzięki odzieży roboczej z odblaskami

Odzież robocza odblaskowa jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom takich branż jak budowlane, drogowe czy porządkowe. Łatwo sobie wyobrazić sytuacje, w których pracownicy znajdujących się w terenie, gdzie odbywa się ruch samochodów, sprzętu budowlanego, czy wózków, nie mieliby ostrzegawczej odzieży roboczej. Z odblaskowych ubrań BHP korzystają służby medyczne, drogowe, policja, staż, a także operatorzy maszyn czy pracownicy w portach i na lotniskach. Prawo pracy wymaga od pracodawcy zapewnienia pracownikowi odpowiedniej ochrony swoim pracownikom. Oznacza to odpowiedni strój ochronny z odblaskami. Zestawy odzieży muszą być dostosowane do panujących warunków pogodowych, a zimą oznacza to, że powinny być to ubrania BHP zarówno ochronne i ostrzegawcze jednocześnie. Nasz sklep z odzieżą BHP posiada zimowe kurtki robocze, jak i ocieplone spodnie z odblaskami.

Odzież ochronna z odblaskami

Podstawowym zadaniem odzieży ostrzegawczej jest sygnalizowanie obecności pracownika. Ubranie robocze ostrzegawcze powinno być wykonane z materiału o właściwościach fluorescencyjnych czyli takiego materiału, który odbija światło w kierunku, w którym znajduje się źródło światła. Ciuchy odblaskowe  to wierzchnie ubrania ostrzegawcze takie jak kurtki z odblaskami, kamizelki odblaskowe, bluzy i polary robocze oraz akcesoria z odblaskami.
Kupując odzież ostrzegawczą należy pamiętać, że musi spełniać odpowiednie normy:

  • Norma EN-PN 471 – norma określa minimalną ilość materiału odblaskowego, odnosi się do odzieży roboczej używanej, np. przez służby porządkowe, pracowników służb medycznych lub pracowników drogowych.
  • Norma EN-PN 469 – norma określa parametry niepalności materiałów, z których jest wykonana odzież, odnosi się do odzieży używanej zazwyczaj przez straż pożarną.
Autor: Opublikowano: 17 października, 2022Kategoria: Bezpieczeństwo