Strona głównaBezpieczeństwo, LogistykaW jakich branżach sprawdzą się taśmy modularne?
W jakich branżach sprawdzą się taśmy modularne?

W jakich branżach sprawdzą się taśmy modularne?

Taśmy modularne i przenośnikowe są podstawowym elementem transportu towarów w wielu systemach produkcyjnych (centra logistyczne i dystrybucyjne, przemysł petrochemiczny, magazyny) w prawie każdym sektorze gospodarki. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo taśmy modularne usprawniają produkcję.

Biorąc pod uwagę ogromną rozpiętość materiałów oraz różnorodność transportowanych produktów możliwości konstrukcyjne i materiały wykonania taśm modularnych są bardzo zróżnicowane.

Główne zastosowania taśm przenośnikowych

Najczęściej przenośniki taśmowe wykorzystywane są w centrach dystrybucyjnych i logistycznych jest to podstawowy element każdego ciągu transportu towarów. Stosując odpowiednie mechanizmy i materiały możemy w  zautomatyzowany sposób przesyłać i segregować paczki oraz towary. Taśmy modularne sprawdzają się idealnie na końcówkach linii.

Taśmy modularne w systemach produkcyjnych

Każdy system produkcyjny na poziomie przemysłowym obejmuje przenośniki taśmowe, które przemieszczają produkty między różnymi etapami przetwarzania, przechowywania lub dystrybucji. W zależności od branży spotykamy różne typy rodzaje taśm modularnych, systemów oraz akcesoriów, a także różne stopnie automatyzacji i sterowania. Dobierając odpowiednie parametry taśmy możemy przesyłać towary w niskiej bądź wysokiej temperaturze, towary wymagających spełniania odpowiednich warunków higienicznych. Linie produkcyjne zbudowane z taśm modularnych przenoszą tak różne materiały jak metalowe elementy na linii montażowej czy czekoladki gotowe do pakowania.

Taśmy przenośnikowe na lotniskach

Cały transfer bagażu, który ma miejsce na lotnisku, odbywa się za pomocą taśm i przenośników rolkowych. Większość drogi bagażu nie wymaga interwencji człowieka polega na niezawodnym automatycznych systemach. Oprócz bagażu, duża liczba osób jest przenoszona przez schody ruchome, które również są typem przenośników modularnych na lotniskowych, dworcach kolejowych lub metrze.

Taśmy modularne w kamieniołomach i przemyśle ciężkim

Przenośnik te charakteryzuje się koniecznością przenoszenia ciężkich ładunków ekstremalnych warunkach. Przenoszą materiały o dużej zdolności erozyjnej (żwir, skały) lub korozyjnych (substancje chemiczne), dlatego są to przenośniki taśmowe o bardzo specyficznych właściwościach, dużej odporności na ścieranie i wysokie temperatury czy zapylenie.

Przenośniki taśmowe w super i hipermarketach

W trakcie każdych zakupów w supermarkecie korzystamy przenośnika taśmowego podczas przechodzenia przez kasę. Cały system taśm, jego struktura i sterowanie ruchami są montowane i kontrolowane ze stanowiska kasjera, a jego design jest przystosowany do charakteru danej marki.

Taśmy przenośnikowe w stacjach rekreacyjnych, muzeach, parkach rozrywki

Służą do przemieszczania ludzi między różnymi punktami obiektów, w długich przejazdach lub między poziomami, a także do kontrolowania i unikania tłumów przed terenami wystawienniczymi.

Taśmy modularne  to systemy transportu, które pozwalają nam przemieszczać towary o bardzo różnorodnym charakterze. Oprócz zastosowania w przemyśle, taśmy lub przenośniki modularne są również częścią naszej codziennej egzystencji i ich zastosowanie jest ograniczone tylko naszymi potrzebami i wyobraźnią.

Autor: Opublikowano: 16 stycznia, 2023Kategoria: Bezpieczeństwo, Logistyka