Strona głównaFinanseJaka księgowość jest lepsza? Online czy tradycyjna?
Jaka księgowość jest lepsza? Online czy tradycyjna?

Jaka księgowość jest lepsza? Online czy tradycyjna?

Każdy przedsiębiorca zakładając swoją firmę staje przed wyborem biura rachunkowego. Samodzielne prowadzenie księgowości to duża odpowiedzialność, dlatego lepiej zlecić to profesjonalistom. Wyeliminuje to ryzyko popełnienia błędu. Biuro rachunkowe od momentu podpisania umowy o współpracę, ponosi pełną odpowiedzialność za prowadzenie księgowości danej firmy. Kancelarie rachunkowe mogą oferować księgowość tradycyjną lub internetową. Mimo coraz bardziej rozwijającej się księgowości online, najczęściej wybieraną formą finansowego rozliczania się z Urzędem Skarbowym jest nadal księgowość tradycyjna.

Przedsiębiorca co miesiąc przekazuje księgowości wszystkie faktury i materiały dotyczące przychodów i rozchodów Następnie na ich podstawie księgowy sporządza deklaracje podatkowe i przesyła je do urzędu. Po rozliczeniu wszystkie dokumenty umieszczane są w dokumentacji firmowej, a po rozliczeniu biuro rachunkowe wysyła do przedsiębiorcy informację o wysokości podatków i składek ZUS. Gromadzenie wszystkich dokumentów w biurze księgowym usprawnia i ułatwia ewentualne kontrole US.

Księgowość tradycyjna

Księgowość tradycyjna cieszy się sporym zainteresowaniem. Wybierając biuro rachunkowe, przede wszystkim należy sprawdzić, czy posiada ono doświadczenie w prowadzeniu księgowości i jakie są o nim opinie. Warto też uwzględnić to, aby siedziba księgowości mieściła się w najbliższej okolicy firmy lub czy jest do niej dobry dojazd. To oczywiście nie najważniejsze kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze księgowości, ale jednak istotne. Niektóre biura oferują dojazd do klienta. Wtedy problem z przekazywaniem dokumentacji całkiem znika. Na terenie Ełku takim biurem jest Tax-Lex. Takie rozwiązanie jest najwygodniejszą formą dla przedsiębiorcy, który nie musi marnować czasu i może w pełni skupić się na swojej pracy.

Zalety i wady księgowości tradycyjnej

Zanim zdecydujesz się na współpracę z lub biurem rachunkowym, warto poznać wady i zalety.

Zalety księgowości tradycyjnej

• pełna obsługa księgowa ze strony biura
• przeniesienie odpowiedzialności za ewentualnie błędy na księgowego
• bezpośrednie wsparcie specjalisty w dziedzinie księgowości i wyjaśnienie wątpliwości
• dokumenty trzymane w archiwum biura księgowości

Wady księgowości tradycyjnej

• konieczność wizyt w biurze rachunkowym (chyba że biuro rachunkowe oferuje dojazd do przedsiębiorcy)
• brak ciągłego dostępu do bieżących informacji dotyczących rozliczeń

Księgowość online (internetowa)

Księgowość internetowa zdobywa coraz większą popularność. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą prowadzić księgowość samodzielnie, a jednocześnie często korzystają z programu do wystawiania faktur online.

Zalety księgowości online

• wygodę i szybkość działania
• jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą prowadzić a jednocześnie często korzystają z programu do wystawiania faktur online

Wady księgowości tradycyjnej

• brak wsparcia w razie kontroli US
• konieczność posiadania sprawnego łącza internetowego

Niezależnie od tego, jaką formę księgowości preferujesz – koniecznie zapoznaj się z ofertą Biura Rachunkowego Tax-Lex z Ełku. Spośród wielu innych firm zdecydowanie wyróżnia ich bezpieczeństwo prowadzonych usług, kontaktowość oraz wysoka jakość kięgowości!

Autor: Opublikowano: 28 listopada, 2022Kategoria: Finanse